Mycie dachu krok po kroku - Giżycki Wadowice

Mycie dachu krok po kroku

Dach stanowi jeden z tych elementów domu, które są ciągle narażone na oddziaływanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak zmienne warunki pogodowe czy osady np. z komina. Z tego powodu konieczne jest regularne sprawdzanie jego stanu technicznego, a także czyszczenie i konserwacja. Mycie dachu można zlecić specjalistycznej firmie, ale także przeprowadzić samodzielnie. W jaki sposób?

Mycie dachu - dlaczego jest konieczne?

Każdego dnia na dach trafiają rozmaite zanieczyszczenia, przede wszystkim w postaci kurzu i pyłu nanoszonego przez wiatr i osadów z komina. Zostają także naniesione przez deszcze. Powoduje to utratę eleganckiego wyglądu przez pokrycie dachowe, nawet przy najwyższej jakości jego wykonania i wykorzystanych materiałów. Z czasem wyraźnie widoczne stają się smugi z komina czy zielony osad rozwijających się mchów. Nie tylko szpecą one dach i cały budynek, ale również mogą być przyczyną szybszego zużywania się i powstawania uszkodzeń w pokryciu dachowym, a co za tym idzie - konieczności częstszego pełnego malowania. Mycie dachów wymuszane jest też przez niezbędne prace konserwacyjne - regularna pielęgnacja to podstawa utrzymania pokryć wykonanych z metalu w dobrej kondycji, jak również zabezpieczenia ich przez atakami pleśni oraz korozją. Malowanie dachówek ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale również pozwala dodatkowo chronić dach przed powstawaniem nalotów. Wymaga jednak dokładnego umycia dachówek przed przystąpieniem do właściwych prac. Dach warto umyć także przy okazji kompleksowego odświeżania wyglądu budynku, często ograniczonego wyłącznie do czyszczenia elewacji. Nie jest to wystarczające rozwiązanie - obecność zabrudzeń na połaci dachu sprawi, że na świeżo umytej elewacji szybko pojawią się zacieki powstające z zabrudzeń spływających nań przy każdym deszczu. Z tego powodu mycie dachu za pomocą karchera powinno stanowić stały element prac związanych z kompleksowym odświeżaniem wyglądu domu.

Jak często należy czyścić dach?

Nie można określić konkretnych odstępów czasu, w jakich należy przeprowadzać mycie dachu - należy po prostu robić to zawsze wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Na każdym rodzaju porycia zabrudzenia czy mech pojawiają się w różnym tempie. Przykładowo, im większy stopień nasiąkliwości pokrycia, tym szybciej będzie rozwijać się na nim mech. Nie warto tego lekceważyć - osady i zanieczyszczenia biologiczne gromadzące się na dachu od lat mogą być trudne do usunięcia. Dlatego mycie dachu warto przeprowadzać cyklicznie, co kilka lat, łącząc je także z przeglądem. Mycie jest doskonałą okazją do sprawdzenia stanu pokrycia dachowego, drożności rynien oraz kontroli innych elementów dachu, np. podbitki dachowej. Jeżeli dach nie jest mocno zaniedbany i nie posiada wyjątkowo uciążliwych zanieczyszczeń, zarówno mycie jego, jak i elewacji może być wykonane samodzielnie. Najbardziej efektywną, a co za tym idzie - najpopularniejszą metodą jest wykorzystanie myjki ciśnieniowej. Czyszczenie w ten sposób przynosi wyjątkowo dobre rezultaty i pozwala skutecznie usuwać różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Wybór preparatu do mycia dachu

Jeżeli dach jest regularnie czyszczony i nie ma na nim wyjątkowo uporczywych zabrudzeń, mycie może zostać przeprowadzone wyłącznie z użyciem zwykłej wody. Pozwoli ona na usunięcie niewielkich zanieczyszczeń nagromadzonych przez lata w pokryciu, jak również kurzu czy osadów z komina. W niektórych przypadkach jednak zanieczyszczenia są trudniejsze do usunięcia. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie do mycia dachu dodatkowego preparatu. Przy wyborze środka do mycia dachu szczególnie należy zwrócić uwagę na takie aspekty jak rodzaj pokrycia dachowego oraz specyfika obecnych na nim zabrudzeń - np. skuteczne czyszczenie dachówek ceramicznych pokrytych mchem i glonami możliwe będzie dzięki wykorzystaniu preparatów biobójczych, które nakłada się na zabrudzoną powierzchnię i pozostawia na niej na czas określony przez producenta, zazwyczaj od kilkudziesięciu minut do 24 godzin. Pozwoli to danej substancji zneutralizować zabrudzenia, dzięki czemu będzie możliwe ich trwałe usunięcia. Oczywiście mycie dachu pokrytego mchem może być również przeprowadzone z wykorzystaniem zwykłej wody. Często można w ten sposób skutecznie usunąć zanieczyszczenia biologiczne. Rozwiązanie to nie jest jednak trwałe - jeżeli nie zostanie zastosowany środek biobójczy, mchy szybko ponownie namnożą się na pokryciu. Przy wyborze preparatu do mycia dachów duże znaczenie ma także produkty o działaniu zmiękczającym. Przeznaczone są one do zmiękczania szczególnie uporczywych zabrudzeń. Również ich stosowanie polega na naniesieniu na dach i pozostawienie na podany przez producenta czas. W ciągu kilku godzin trudne zabrudzenia zostaną zmiękczone przez preparat chemiczny, dzięki czemu będą mogły zostać łatwo usunięte przez karcher. Preparat do mycia dachu a rodzaj pokrycia. Przy wyborze preparatu chemicznego do mycia dachu należy zwrócić szczególną uwagę na ich przeznaczenie oraz rodzaj dachu. Pokrycie wykonane z blachodachówki czy dachówek betonowych wymaga zastosowania różnych środków czyszczących. Zaniedbanie tej kwestii i niewłaściwy dobór preparatu mogą spowodować zmianę jego koloru na skutek reakcji chemicznych, a nawet uszkodzenie pokrycia. Dlatego tak ważny jest dokładny dobór produktu do czyszczonej powierzchni. Warto też pamiętać, że preparat, którym dach będzie czyszczony, powinien spływać przez rynny. Inaczej koniecznością może się okazać mycia elewacji. Może się okazać, że w niektórych przypadkach mycie dachu pociągnie za sobą konieczność czyszczenia kostki brukowej, po której zanieczyszczenia z dachu spływały. Można je przeprowadzić również za pomocą myjki ciśnieniowej i czystej wody. W niektórych przypadkach konieczne będzie skorzystanie z odpowiednich środków myjących.

Jak samodzielnie umyć dach?

Samodzielne czyszczenie dachu z zabrudzeń nie jest zadaniem skomplikowanym, jednak konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Jak zostało wcześniej wspomniane, najlepiej przeprowadzić je za pomocą myjki ciśnieniowej, dzięki czemu cały proces zostanie znacznie ułatwiony. Pierwszy etap pracy to analiza obecnych na dachu zabrudzeń. Konieczne jest ustalenie się, czy wystarczy umycia pokrycia samą wodą, czy też są na nim obecne uporczywe zanieczyszczenia wymagające zastosowania dodatkowych środków. W razie potrzeby należy zakupić odpowiedni preparat i dokładnie zapoznać się z instrukcją jego użycia. Podobnie jak w przypadku każdego środka czyszczącego, warto sprawdzić jego działanie na niewielkim, mało widocznym fragmencie dachu. Pozwoli to na upewnienie się, że skutecznie usunie on obecne zabrudzenia, jednocześnie nie powodując odbarwień ani uszkodzeń pokrycia. Samo mycia dachu należy rozpoczynać od najwyżej położonych fragmentów jego połaci i stopniowo przechodzić w dół. Dzięki temu brudna woda nie będzie spływała po już oczyszczonych częściach dachu. Należy zwrócić uwagę na to, by nie wykonywać pracy zbyt szybko, by brudna woda nie spływała po pionowych częściach budynku, tylko w całości trafiała do rynien spustowych. W przeciwnym wypadku może dojść do zabrudzenia oraz zawilgocenia elewacji, a także konieczności jej mycia, nawet jeśli wcześniej nie było ono konieczne. Może się okazać, że w zakamarkach dachu obecne będą zabrudzenia trudne do usunięcia za pomocą myjki ciśnieniowej. W takim przypadku można je usunąć ściereczką nasączoną środkiem do mycia dachu. W niektórych przypadkach można rozważyć także zastosowanie drucianej szczotki, jednak może to doprowadzić do porysowania powłoki ochronnej, np. na dachach wykonanych z blachodachówek.

Dodatkowa konserwacja dachu

Dokładne mycie dachu może być przeprowadzone jako samodzielny proces, lub jako jeden z etapów jego renowacji. Po usunięciu zanieczyszczeń z pokrycia może się okazać, że wymaga ono dodatkowej konserwacji, np. w przypadku uszkodzenia powłoki ochronnej. W takim przypadku warto przeprowadzić malowanie dachu. Pozwoli to na przywrócenie pierwotnego wyglądu pokrycia, a także stworzy dodatkową powłokę ochronną zabezpieczającą dach przed ponownym osadzaniem się zanieczyszczeń biologicznych. Niektóre preparaty ochronne mogą być zastosowane także w celu konserwacji akcesoriów dachowych takich jak rynny czy podbitka dachowa. Staranny dobór takich środków jest konieczny przy przeprowadzaniu malowania dachówki. Ważne, by podczas malowania dokładnie stosować się do instrukcji użycia podanych przez producenta na opakowaniu. Szczególnie należy zwrócić uwagę na zalecany czas między nakładaniem kolejnych warstw farby.

Mycie elewacji

Przywrócenie budynkowi efektownego wyglądu często wymaga także przeprowadzenia mycia jego elewacji. Zdarza się również, że podczas mycia dachu elewacja ulegnie zabrudzeniu. Również ją można wyczyścić za pomocą myjki ciśnieniowej. Zazwyczaj wystarczy oczyszczenie z wykorzystaniem czystej wody pod ciśnieniem, jednak bardziej uporczywe zabrudzenia, podobnie jak w przypadku dachu, mogą wymagać zastosowania biobójczych detergentów lub środków zmiękczających. Również myjąc elewację należy dokładnie zwrócić uwagę na rodzaj czyszczonego podłoża oraz specyfikę obecnych na nim zabrudzeń.

Mycie i konserwacja dachu - czy warto przeprowadzać je samodzielnie?

Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od pokrycia dachowego oraz indywidualnych preferencji. Z pewnością samodzielne wykonywanie takich prac jak mycie, malowanie czy odśnieżanie dachu jest ekonomiczną opcją. Wymagają one jednak czasu, zabezpieczenia oraz podstawowej wiedzy, którą nie każdy ma czas i ochotę zgłębiać. Obecnie wiele firm, zarówno w większych, jak i mniejszych miejscowościach, oferuje usługi malowania oraz czyszczenia dachów. Nie musi się to wiązać z dużymi kosztami, choć zależą one od zakresu prac oraz rodzaju pokrycia (przykładowo, czyszczenie dachówek ceramicznych jest zwykle droższe od mycia blachodachówki). Co jednak najważniejsze, mycie dachu to bardzo istotna czynność porządkowa, której w żadnym wypadku nie należy zaniedbywać. Pozwoli ona na utrzymanie dachu w dobrej kondycji, a co za tym idzie - uniknąć kosztów części napraw oraz przedwczesnej wymiany pokrycia.

Jeżeli masz jakieś pytania związane z myciem dachu to śmiało dzwoń: 880 743 152