Mycie kostki brukowej krok po kroku
Coraz więcej osób decyduje się na ułożenie kostki brukowej wokół domu. Kostka brukowa jest rozwiązaniem nie tylko estetycznym ale także bardzo wytrzymałym. Odpowiednio ułożona kostka brukowa jest odporna na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, charakteryzuje się dużą trwałością i wytrzymałością, jest w stanie wytrzymać ciężar pojazdu przez bardzo długi czas. Utrzymanie kostki w dobrym stanie technicznym i estetycznym przedłuża jej trwałość i czas użytkowania. Osoby które zainwestowały w ułożenie kostki brukowej powinny dbać także o jej estetykę : zielone naloty, chwasty które powstają w jej szczelinach, błoto oraz plamy nie poprawiają jej wyglądu i wpływają negatywnie na czas i komfort jej użytkowania.
Mycie kostki brukowej krok po krokuKostkę brukową powinno się poddać gruntownemu czyszczeniu przynajmniej raz w roku. Samodzielne czyszczenie wymaga odpowiedniego przygotowania oraz doświadczenia. Pierwszą czynnością przed rozpoczęciem czyszczenia jest dokładne wymiecenie zanieczyszczeń z przestrzeni pomiędzy kostkami. Szczeliny powinny być dokładnie oczyszczone, należy skupić się na usunięciu powstałego mchu, porostów oraz kamieni w szczelinach kostki. Drugim krokiem jaki należy wykonać jest dokładne wymycie zabrudzeń powstałych na powierzchni kostki. Dokładne wymycie zapewni spłukanie powierzchni wodą pod dużym ciśnieniem. W przypadku dużych zabrudzeń warto skorzystać z specjalistycznych preparatów do czyszczenia kostki brukowej. Używanie myjki ciśnieniowej powinno ułatwić to zadanie. Po zakończeniu mycia oraz wysuszeniu powierzchni należy zabezpieczyć przestrzenie pomiędzy szczelinami. W tym celu można użyć świeżego piasku który nie tylko wspomoże usuwanie wilgoci ale także zapobiegnie wnikaniu ewentualnych zabrudzeń w przestrzenie koski.
Czyszczenie kostki brukowej z chwastów i mchuW przestrzeniach kostki bardzo często gromadzi się mech oraz niechciane chwasty. Ich usunięcie okazuje się być bardzo proste. W tym celu warto użyć twardą szczotkę przeznaczoną do usuwania tego typu zanieczyszczeń. Szczotki tego typu są powszechnie dostępne i można je kupić tanio w każdym sklepie budowlanym lub ogrodniczym. Pozwalają one na dokładne wyczyszczenie szczelin pomiędzy kostkami a jednocześnie nie uszkadzają jej powierzchni. Ważne jest także znalezienie przyczyny problemu. Po usunięciu chwastów powierzchnię należy zabezpieczyć środkami które uniemożliwią ich odrastanie np. środkami biobójczymi.
Czyszczenie kostki brukowej z oleju i tłuszczuPowstałe na kostce brukowej uporczywe zabrudzenia takie jak plamy z oleju silnikowego oraz tłuszczu są jednymi z zabrudzeń trudniejszych do usunięcia. Takie zabrudzenia warto usuwać na bieżąco, zbyt późne ich usunięcie może trwale uszkodzić i zmniejszyć atrakcyjność nawierzchni. Zabrudzenia tego typu należy wyczyścić jak najszybciej. Mycie wodą pod ciśnieniem może okazać się niewystarczające, dlatego w celu dokładnego wymycia można użyć rozcieńczonego płynu do mycia naczyń lub dedykowanym produktów do czyszczenia kostki z tego typu zabrudzeń.
Czy warto impregnować kostkę brukową?Mycie kostki brukowej za pomocą myjki ciśnieniowej oraz mocnych chemicznych produktów może powodować usuniecie warstwy chroniącej kostkę – impregnatu. Osłonięta kostka staje się bardziej podatna na zabrudzenia oraz uszkodzenia. Jest także bardziej narażona na wysokie i niskie temperatury oraz szkodliwe warunki atmosferyczne. W takim przypadku koniecznym może okazać się zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia jakim jest zastosowanie impregnacji. Większość sklepów budowlanych i ogrodniczych oferuje specjalne preparaty mające na celu ochronę kostki przed powstawaniem zabrudzeń oraz chroniące ją przed licznymi uszkodzeniami. Warto wybrać także które dodatkowo nabłyszczają powierzchnię oraz zwiększają mrozoodporność kostki. Preparaty impregnujące chronią kostkę przed porastaniem mchem, zwiększają intensywność koloru kostki dzięki czemu zwiększają jej estetykę. Odpowiednie oczyszczenie oraz zabezpieczenie kostki brukowej pozwoli na cieszenie się jej idealnym wyglądem przez długie lata. Zwiększy jej atrakcyjność oraz zapobiegnie uszkodzeniom mechanicznym oraz powstałym na skutek warunków atmosferycznych. Mycie kostki brukowej - czy warto przeprowadzać je samodzielnie? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Z pewnością samodzielne wykonywanie takich prac jak mycie jest ekonomiczną opcją. Wymagają one jednak czasu, zabezpieczenia oraz podstawowej wiedzy, którą nie każdy ma czas i ochotę zgłębiać. Obecnie wiele firm, zarówno w większych, jak i mniejszych miejscowościach, oferuje usługi czyszczenia kostki brukowej. Nie musi się to wiązać z dużymi kosztami, choć zależą one od zakresu prac oraz rodzaju pokrycia. Co jednak najważniejsze, mycie kostki brukowej to bardzo istotna czynność porządkowa, której w żadnym wypadku nie należy zaniedbywać. Pozwoli ona na utrzymanie kostki brukowej w dobrej kondycji, a co za tym idzie - uniknąć kosztów części napraw oraz przedwczesnej wymiany.
Jeżeli masz jakieś pytania związane z myciem kostki brukowej to śmiało dzwoń: 880 743 152